#TIFF64 ΧΡΥΣΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ | Μέσα σε επευφημίες και χειροκροτήματα, ο αγαπημένος σκηνοθέτης Νίκος Περάκης παρέλαβε τον Χρυσό Αλέξανδρο του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης από τα χέρια του βραβευμένου με Όσκαρ σκηνοθέτη Φόλκερ Σλέντορφ, σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στον κινηματογράφο Ολύμπιον.
![](https://i0.wp.com/radiosdw.com/wp-content/uploads/2023/11/398489824_835679111354337_79242916570033327_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/radiosdw.com/wp-content/uploads/2023/11/398502289_835679181354330_1948116722265262824_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/radiosdw.com/wp-content/uploads/2023/11/398531640_835679351354313_550432335054737868_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/radiosdw.com/wp-content/uploads/2023/11/398541909_835679311354317_1303561931473753927_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/radiosdw.com/wp-content/uploads/2023/11/398541942_835679214687660_6208721329024394578_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/radiosdw.com/wp-content/uploads/2023/11/398558652_835679278020987_8810320560695221376_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/radiosdw.com/wp-content/uploads/2023/11/398570519_835679144687667_3312558550400729083_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/radiosdw.com/wp-content/uploads/2023/11/398580132_835679428020972_995236454969501839_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
Αμέσως μετά, ακολούθησε η προβολή της ταινίας Βίος + πολιτεία με όρους καθολικής προσβασιμότητας, με χορηγό προσβασιμότητας την Alpha Bank
Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του αφιερώματος που πραγματοποιεί το 64ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης στο έργο του Νίκου Περάκη τόσο ως σκηνοθέτη όσο και ως production designer.
Μάθετε περισσότερα στο www.filmfestival.gr